add share buttons
Share Button

2014 yılında Çerkes soykırımı ve sürgününün 150. yıl dönümü nedeniyle Moskova’da yaşan Beslan Teuvej 21 Mayıs Rus-Çerkes savaşı kurbanları için tasarlanmış bantları ürettiği ve dağıttığı nedeniyle ekstremizm ile mücadele ekipleri tarafından göz altına alınmış,hatıra bantlarına da el konulmuştu.

Çerkes aktivist ve insan hakları savunucularının büyük bir tepkisine neden olan bu olay sonrasında yürütülen kararlı mücadele ile 21 mayıs anma-hatıra bantları Beslan Teuvej’e iade edilmişti.

Bu soruşturmaya tepki ve Beslan Teuvej’e destek kampanyası başlatılmış , tanınmış simaların da desteklediği bu eylemde Çerkes aktivistler bu bant ile fotoğraf çekilerek sosyal medyada paylaşmışlardı.

Beslan Teuvej,Çerkesya Hareketine verdiği röportajda bu bantların Çerkesya’da ki 21 mayıs eylem ve anma törenlerinde kullanıldığını belirtti.

Beslan Teuvej,Türkiye’de ki Çerkeslerin de 21 mayıs eylem ve anma etkinliklerinde bu bandın kullanılmasını arzu ettiğini belirterek ‘Amerika,İsrail ve Ürdün’de yaşayan Çerkesler bu bantları 21 mayıs etkinliklerinde kullanıyorlar. Çerkeslerin tek yürek olduğunu tüm dünyaya göstermeliyiz. Bu amaçla 21 mayıslarda bu bandın kullanılması, geçmişte ekstremizim kapsamında yasaklanmaya çalışılması sebebiyle de önemli’ dedi.

Çerkes aktivist Şamsudin Neğuç ise 21 Mayıs’ta dünyada ki tüm Çerkeslerin birlik içerisinde olmaları gerektiğini vurgulayarak bu bantların Türkiye’de ki 21 mayıs etkinliklerinde de kullanılmasının tek yürek olduğumuzun bir sembolü olması açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

845d4e5c-694c-4d0a-b4c7-6085fc0bd87a

Çerkesya Hareketi olarak başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelerde düzenlenen tüm 21 mayıs etkinlik ve eylemlerinde bu bantların kullanılması yönünde ki kampanyayı destekliyor ve bütün Çerkeslerin hassasiyet göstererek bu kampanyaya katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz !

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...