add share buttons
Share Button

image
Rusya’da yabancı yatırımcıların ülke vatandaşlığına geçmesinde “kısmi, bölgesel ve parasal” kolaylık sağlanması gündemde. Konuyla ilgili açıklama Başkan Putin’den geldi. Prime ajansının bildirdiğine göre, Doğu Ekonomik Forumu’nda konuşan Putin, Rusya’nın uzak doğu bölgesinde en az 10 milyon dolar tutarında yatırımda bulunan yabancıların Rusya vatandaşlığına geçmesinde kolaylık sağlanmasının planlandığını söyledi.
Rusya, daha önce Ukrayna vatandaşları, ana dili Rusça olan kişiler ve eski Sovyetler Birliği vatandaşları için Rusya vatandaşlığına geçme prosedürlerinin kolaylaştırılması konusunda girişimlere başlamıştı.

Putin, yabancıların Rusya vatandaşlığına alınma sürecinde ant içmesini öngören yasal düzenlemeleri desteklediğini açıklamıştı.

Rusya’nın uzak doğu bölgesini kalkındırmak ve göçü engellemek için, burada yaşayanlara ve yaşamayı göze alanlara bedava arazi tahsis edilmesiyle ilgili kampanya da devam ediyor.

Türkiye de bu konuda bener bir adım atmıştı. Mayıs ayından Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılmasına ilişkin şartları düzenleyen yasa değişikliği ile, sermaye piyasası araçlarına yatırım yapan yabancılara da vatandaşlık hakkı sağlanması hükme bağlanmıştı.

Buna göre en az 1.5 milyon dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alan ve üç yıl süreyle bunu elinde tutan yabancılar da Türk vatandaşlığı hakkı verilecek.

Bakanlar Kurulu, 12 Ocak’ta yayınlanan kararla, en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı 3 yıl satmama, 2 milyon dolar sabit sermaye ve 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl süreyle elinde bulundurmak şartıyla Türk vatandaşlığı hakkı getirilmişti.

Dünyada durum nasıl?

ABD: Hükümetin belirlediği bölgelerde 500 bin dolar yatırım yapan veya 1 milyon dolar sermayeli şirket kuranlara süresiz oturum hakkı veriliyor. Yatırımın beşinci yılında vatandaşlığa geçme hakkı var.

Almanya: 250 bin euro yatırımla iş kurarak, Alman vatandaşlarına istihdam sağlayanlara önce oturum, sonra vatandaş olma fırsatı sunuluyor.

Avusturya: Vatandaşlık, 6-10 milyon euro arasında bir risk sermayesi istiyor. Ayrıca, vakıflara 2 milyon euro bağışta bulunanlara da ödül olarak vatandaşlık veriyor.

İrlanda: 400 bin euro değerinde gayrimenkul alanlar, oturma iznine sahip oluyor.

İngiltere: 1 milyon sterlinlik yatırım ya da ortalığa oturma izni veriyor.

Malta: Daimi Oturum Programı’na katılım için 250 bin euroluk devlet tahvili almak gerekiyor. Tahvillerin 5 yıl süreyle ilgili kişinin hesabında tutulmalı.

Kanada: Vatandaşlık hakkı elde etmenin yolu, 400 bin dolar yatırım ve 800 bin dolarlık banka hesabından geçiyor.

İspanya: 160 bin euroluk konut alana oturma izni ve vizesiz seyahat hakkı tanınması gündemde ama şu an sınırın 500 bin euro olduğu belirtiliyor.

Makedonya: 40 bin euroluk gayrimenkul alanlar bir yıllık oturma iznine, 400 bin euroluk yatırım yapanlar da vatandaşlık hakkına kavuşuyor.

Ukrayna: Bu ülkede açılacak şirket hesabında 100 bin dolar olması, vizesiz giriş ve sınırsız oturum izni sağlıyor.

Yunanistan: 250 bin euro ve üstü değerde bir konut satın alındığında 5 yıllık oturma izni sağlanıyor. Ancak bu hak çalışma iznini kapsamıyor. İstihdam amaçlı en az 300 bin euroluk sermaye getirene ise 3 senelik oturma / çalışma izni veriliyor.

Guatemala: 50 bin dolarlık devlet tahvili alınması ve bunun 5 yıl elde tutulması halinde vatandaşlık veriyor.

Slovakya: Vatandaşlık hakkı için 1 milyon euro yatırım yapmanız gerekiyor.

Karadağ: En az 500 bin euro yatırımla vatandaşlık veriyor.

Hong Kong: 1 milyon 260 bin dolar tutarında yatırım yapanlara vatandaşlık veriyor.
8.9.2017

Kaynak:turkrus.com

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...