add share buttons
Share Button

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanlığı, başkent Grozni’de Müslüman Arakanlara destek için düzenlenen mitinge 1 milyondan fazla kişinin katıldığını bildirdi.

1029986774

Mitingde konuşma yapan Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da kan dökülmesine son verilmesi, suçluların cezalandırılması ve insanlığa karşı işlenen suçların soruşturulması çağrısında bulundu.

Myanmar’dan sığınmacılara yardım etmeyi reddeden ülkelerin ‘bu kişileri kaçınılmaz bir ölüme mahkûm ettiklerini’ belirten Kadirov, ülkede yaşanan ‘insani felaketi acilen durdurma ve ölen Arakan halkına yardım eli uzatma’ çağrısı yaptı.

‘SAVUNMASIZ İNSANLAR PARÇALARA AYRILIYOR, YAKILIYOR, BOĞULUYOR’

Myanmar’daki askerlerin ve keşişlerin kullandığı yöntemleri geçmişte Nazi kamplarındaki gardiyanların kullandıkları yöntemlere benzeten Kadirov, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin yönetimi bir milyondan fazla Arakanlı’yı yaşama hakkından yoksun bıraktı. Bu kişilerin zavallı barınakları alevlerin içinde. Savunmasız insanlar parçalara ayrılıyor, yakılıyor, suda boğuluyor. Çocuklar yere çarpılıyor, ateşe atılıyor.”

Bir halkın yıllar boyunca ölümün eşiğinde bulunduğunu belirten Kadirov, Myanmar’a hiç kimsenin yaptırım uygulamadığına, Birleşmiş Milletler’in (BM), diğer kuruluşların ve dünya basınının ise olup bitenleri ‘susarak izlediğine’ vurgu yaptı.

Mitinge katılanlar ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Myanmar’daki Müslümanlara yapılan soykırımın durdurulması için ‘dünyadaki tüm otoritesini’ kullanma ricası içeren bir mektup okudu.

Miting olaysız bir şekilde sona erdi.

Kaynak: Sputniknews.com
Çerkesya Hareketi Haber Merkezi

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...