add share buttons
Share Button

Çerkesya Hareketi olarak 3 yıldır, 21 Mayıs’larda vatanda olmamız gerektiğini anlatıyoruz. Bir kaç nedeni var bunun.

Şimdiye kadar yeterince anlattığımız için ayrıntılara girmeyelim, gerekirse ileride yine anlatırız. Ama nedenlerden bir tanesi:

“Vatanda 21 Mayıs’ları bitirmek istiyorlar”dı.

Ya bizden birilerine, “150 yıllık yas mı olur?” dedirterek, yerine başka günler ikame ederek… ya da 21 Mayıs’ları anlamına ve önemine uygun bir tarzda anmak isteyen yurtseverlere baskı yaparak!

Ruslan’ın davası bu baskılara bir örnektir!

Bu davada asıl amaç 21 Mayıs anmaları üzerinde şaibe yaratmak ve bu anmalara katılanları sindirmektir.

Bu durumda yapılması gereken, Çerkesya’da 21 Mayıs anmalarına sahip çıkmak, her şeye rağmen 21 Mayıs’ları anmaya çalışan yurtseverlere destek vermektir.

Elbette dünyanın neresinde olursa olsun, bütün 21 Mayıs anmaları anlamlıdır, değerlidir. Ama vatanda 21 Mayıs anmaları daha anlamlıdır, daha etkilidir.

Bir meydan okuma şeklinde değil; ama Çerkesya’nın vatanımız olduğunu vurgulayarak, 21 Mayıs’ların Çerkes halkı için önemini anlatarak, Rusya Federasyonu’nun Çerkes Sorunu’nu ve Çerkes Soykırım ve Sürgün’nü gündeme almasını ve Çerkes halkının tekrar vatanına dönüşüne maddi ve manevi destek vermesini talep ederek örgütlemeliyiz 21 Mayıs’ı.

Çerkes halkı geleceğe güvenle bakmak istiyor. Çerkesya’da diğer bütün etnik ve dini topluluklarla birlikte, barış ve huzur içinde, kardeşçe yaşamak istiyor. Bunun önünün açılmasını, hukukunun yapılmasını talep ediyor.

21 Mayıs’lar artık bu talebimizi haykırdığımız, pratikte gösterdiğimiz bir gün olmalıdır.

Bu sene, dünyanın her yerinden Çerkesleri 21 Mayıs’ta vatana gelmeye, Soykırım ve Sürgünü Çerkesya’da soydaşlarımızla birlikte anmaya, destek vermeye çağırıyoruz.

21 Mayıs’ta Çerkesya’dayız!
21 Mayıs’ta Vatandayız!
Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz!

Çerkesya Hareketi, 16 Ekim 2017

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...