add share buttons
Share Button

Muhittin Bey’in bir televizyon programında Çerkes kimliği ile ilgili yaptığı, yanlış ve/veya yanlış anlamaya neden olacak tanımı eleştirmiştik. Bunun üzerine yoğun bir tartışma yaşanmış, durumdan vazife çıkaran birileri konuyu çarpıtmış, küfür edebiyatı yapmışlardı.

Muhittin Bey yaptığı açıklamada “Kafkasya’da Adiğe anlamında Çerkes olmadığını söylemem için akıl sağlığımın yerinde olmaması gerekir” diyerek tartışmaya bir nokta koymuş; Muhitin Bey’i savunma bahanesi ile Çerkes kimliğini sulandıranları taca atmıştı, ama bir de biz konuyu kendisiyle görüşmek istedik.

Bugün Muhittin Bey’i ziyaret ettik, konuyu kendisi ile yüz yüze görüştük.

Muhittin Bey bizi oldukça güzel karşıladı. Uzun uzun Kaf Dav’ı, çalışmalarını ve gelecekte yapmak istediklerini anlattı. Enerjisine hayran olmamak mümkün değil.

Biz de kendimizi tanıttık. ÇERKES’iz, yani ADIĞE’yiz; ben ÇERKESYA HAREKETİ’nin eşbaşkanıyım dedim.

Biz Çerkesya Hareketi olarak, sizin de bildiğiniz gibi, diaspora ÇERKESlerinin vatandaki kimlik-vatan tanımını benimsemeleri ve bu kimlik-vatan tanımları üzerinde bir gelecek vizyonu inşa etmeleri gerektiğine inaniyoruz.

Buna göre ÇERKES ADIĞE’dir ve Çerkeslerin görevi Çerkes halkının birliği ve ÇERKESYA’NIN YENIDEN İNŞASI için çalışmaktır.

Kurumlarımızda bunu anlatıyor, Çerkes ulusal bilincinin gelişmesi için çalışıyoruz. Diğer komşu ve kardeş halkların kendi kurumları var ve onları bu kurumlar temsil ediyor.

Biz gerektiğinde herkesle yardımlaşmaya ve dayanışmaya açık olmakla birlikte öncelikle Çerkes (Adiğe) halkı ve çıkarları için varız ve ulusal bilincimizi-çıkarlarımızı sulandıracak her düşünceyle mücadele ediyoruz.

Sizi de bu nedenle eleştirdik.

Ama biz siyasi arenaya çıktığımızdan beri  kimseye hakaret veya küfür etmediğimiz gibi, size de hakaret etmedik. Böyle bir niyetimiz yoktu.Eğer böyle anladıysanız sizden özür dileriz, dedik.

Bize yazdığımız yazıyı okumadığını, zor bir yolda yürüdüğümüzü ama buna hakkımızın olduğunu söyledi. Hatta aramızda “sadece nüanslar var” dedi.

“Ben Abhazım, ama burası Abhaz, Adiğe, Oset… herkese açık. Gelin burada akademik çalışma, araştırma yapın. Toplantılarınızı da burada yapabilirsiniz” dedi ve vakfı gezdirdi.

Bizi kabul ettiği, dinlediği ve vakfın olanaklarını tanıttığı için kendisine teşekkür ettik.

ÇERKESYA HAREKETİ

WhatsApp Image 2018-01-09 at 21.56.40

WhatsApp Image 2018-01-09 at 19.30.22 (1) WhatsApp Image 2018-01-09 at 19.30.22 (2) WhatsApp Image 2018-01-09 at 19.30.22 (3) WhatsApp Image 2018-01-09 at 19.30.22

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...