add share buttons
Share Button

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Çerkes Derneği’nin düzenlemiş olduğu dayanışma kahvaltısına katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Reyhanlı Çerkes Derneği’nin düzenlemiş olduğu dayanışma kahvaltısına katıldı.

Gerçekleştirilen dayanışma kahvaltısına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Nadir Örten, Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava ve dernek üyeleri katılım gösterdi.

98c61686-5dcd-4d49-a92c-a0b0a3175fcc

“ÇERKESLER YERELDE VE GENELDE BARIŞ, DEMOKRASİ, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA ADINA 153 YILDIR KÜLTÜRLERİNİ KORUMAYA YÖNELİK YAŞIYORLAR”

Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava, “ Çerkesler yerelde ve genelde barış, demokrasi, kardeşlik ve dayanışma adına 153 yıldır kültürlerini korumaya yönelik yaşıyorlar. Diğer halklarla yaşadığımız ülkede barış içerisinde yaşamayı tekrar arzu ediyorlar. Reyhanlı çerkesleri Türkiye’nin diğer çeşitli bölgelerinde yaşayan Çerkeslerden biraz daha farklı yaşadılar. Ortadoğu coğrafyasına yakın olmamız itibari ile oradan da kültür etkileşimi olmuştur. Bizler son zamanlarda Suriye’de çıkan olumsuzlardan etkilenen Suriyelilerle de dayanışma içerisinde yaşamaktayız. 40 yaşın altında kalan insanlarımız maalesef dillerini kaybetme noktasına gelmiştir. Son zamanlarda okullarda seçmeli ders olarak Çerkesce derslerinin okullarda tedrisata alınması bizi sevindirmiştir” dedi.

9633ec8f-b419-46fb-aeba-ab84fc4392c1

“ÇERKESLER BURAYA GELDİKLERİNDEN BERİ BİZİM KADAR BU VATANA HİZMET ETMİŞ VE BU VATANINI SEVMİŞ KARDEŞLERİMİZDİR”

Başkan Savaş, “Bizler daha çok birlikte olmamız ve daha çok dertleşmemiz lazım. Ben tabi ki Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanımızın hassasiyetine önem verilmesini isterim. Çerkesler buraya geldiklerinden beri bizim kadar bu vatana hizmet eden ve bu vatanını seven kardeşlerimizdir. Ayrıca ülkesinin hizmetlerinde hiçbir sıkıntı yaşamadan birlik ve beraberliğe katkı sağlayan hemşehrilerimizdir. Bizler Hataylılar olarak da sizleri seviyoruz. İyi ki varsınız. Özellikle Reyhanlı’nın bütünlüğüne büyük katkı sağlıyorsunuz” ifadelerini kullandı

90779b7a-72c5-4452-a00a-162ab37b048c

Kaynak : hatayinternettv

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...