add share buttons
Share Button

Almanya’nın başkenti Berlinde Dünya Gıda, Meyvacılık, Tarım ve Ormancılık sektörleri fuarı yapıldı. Bu etkinliğe katılan ‘Çerkes Tuzu’ üreticisi Huaj Aslan cumhuriyetimize geri döndü.
Almanlar Çerkes tuzunu denediler
Söz konusu etkinlik 1926 ylından itibaren gerçekleştiriliyor. Bu yıl, ocak ayının 19’undan 28’ine kadar gerçekleştirilen etkinliği 415 bin kişiden fazla insan gezdi. 68 ülkeden gelen 1680 temsilcinin sunduğu ürünleri incelediler. Bu yıl Avrupa’da yaşayanların beşinci kez Çerkes yiyeceklerinin tadına bakma olanakları vardı.

Huaj Aslan; ‘— Bu etkinlik Almanya’da yaşayanlar için tam bir şölen oldu. Çeşitli ülkelerin farklı farklı kentlerinden binlerce kişi Berlin’e geldi. Burada ürünlerini tanıtIyor, tadlarına baktırıyor, sohbet ederek tecrübelerini paylaşıyorlar.

Yeni ürünlerin tanıtılması için böylesi etkinliklerin büyük önemi var. Gıdalar için bu en iyi reklam şekli.’

Huaj Aslan müşterilerini milli kıyafetlerimizle karşıladı, ürettikleri farklı farklı gıda ürünlerini sundu, tüm ürünlerinde ise Çerkes Tuzu kullanılmıştı.

Aslan’ın belirttiğine göre Çerkes gıda ürünlerini satın alanların sayısı her yıl daha da artıyor. Katılımcılar Çerkes Tuzunun kalitesi ve saldığı leziz kokuyu beğendiler.

Huaj Aslan, “Şayet ürünü müşteriler beğenmemişse, sormuyorlarsa hiç bir işletme bu ürünü satın almaz. Ürünü Almanya’daki mağazaların vitrinlerine koymak mümkün fakat iyi bir reklamı yok ise nasıl bir ürün olsa da satın almazlar. Bİr kaç yıl önce Çin’de gerçekleştirilen böylesi bir etkinliğe katıldım. Çin’de de ürünümüz çok hoşlarına gitti. Çünkü Çerkes tuzu üretiminde saf malzeme kullanıyoruz. Bu üründe genleri ile oynanmış veya sağlık için başka sakıncaları olan hammaddeler yok.”
Almanlar Çerkes tuzunu denediler 2
Ürettğimiz ürünün en iyi normlara uygun olduğuna güveniyorum. Fakat başkalarının ürettiği tuzlardan insanların memnun olmadığı da çıkıyor.

Küçük ölçekli üreticinin gösterdiği gelişmeden bahsedilecek olursa bu işletmenin çalışanlarından da bahsetmek gerekiyor. İşletme eski Çerkes tariflerini kullanarak çağdaş normlara uygun ürünleri müşterilerine sunuyor. Huaj Aslan’ın güzel sözlerle andıkları arasında R. Bjemıhu, L. Kızdermış, L. Hatsıku, D. Havo, Z. Neğoy, A. Bğuaşe, S. İvanova, Z. Nefışe, N. Simbolet, S. Yşeko, T. Bibolet ve diğerleri bulunuyor.

Huaj Aslan’ın belirttiğine göre işletmenin gelişmesinde tüm çalışanların katkıları var. Tamamı kendilerini aynı aileden aynı amaç ve vazifelere sahip olarak görüyor.

İşletme yöneticisinin Çerkes Tuzunun dünyada daha da tanınması ve işletmenin daha da gelişmesi yönünde arzuları var.

Ç’ARE Fatim.
Çeviri; AÇUMIJ Hilmi

Kaynak: ADIGE MAKH

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...