add share buttons
Share Button

Nalçık’ta dün, 9 Mart 2018, Askarby Nagaplev’in Çerkes at ırkı ŞAĞDİY’i anlattığı yeni belgesel filminin galası vardı. Günlerdir merakla beklenen filme ilgi çok büyük oldu. Salon tamamen doldu.

Çerkesya’da Çerkes kültür etkinlikleri genellikle ilgiyle izleniyor ve yoğun bir katılım oluyor. Ama dün gerçekten özel bir gün oldu. Salonda o kadar çok Adığe kıyafetli, kalpaklı ve Şarxon’lu yaşlı-genç insan vardı ki, şaşırdım gerçekten. Kadın olsun erkek olsun, ulusal-kültürel etkinliklere ulusal kıyafetlerimizle gelen insan sayısı her geçen gün artıyor. Bu, çok sevindirici!

Diğer dikkatimi çeken ise, salonda neredeyse hiç boş yer olmamasına rağmen, koşuşturmacanın, itip kakmacanın olmaması. Herkes yerini ve sırasını biliyor. Yer kapmaya çalışan yok. Telaş yok. Yüksek sesle konuşan yok. Büyük bir rahatlık ve huzur var salonda.

Yaklaşık bir saatlik dökümentar bir film. Keyifle izledik. Ve film bittiğinde atılan “Worepsaw Adığe Lhepkır”, “Adığe Wey Wey” sloganları tüylerimizi diken diken etti.

Kim ne derse desin: Çerkes halkı siyasetini, kültürünü, sanatını yine vatanında yeniden üretiyor. Geliştiriyor. Ve Çerkes halkının  geleceği Çerkesya’da!

Dün buna ve diasporada kafa karışıklığı veya kimseyi küstürmemek-üzememek adına ağız dolusu dile gelmeyen, “karından” çıkan “Çerkesya”nın burada ne kadar hayatın içinde olduğuna, kurumsallaştığına bir kez daha şahit olduk.

Gelecek Çerkesya’dır. Çerkesya’dadır!

ÇH Haber Merkezi, 10. 03. 2018

sinema

sinema1

sinema2

sinema 10

sinema3

sinema5

sinema7

sinema9

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...