add share buttons
Share Button

ÇHHM notu: Yakın zamanda, Moskova metrosu vagonlarında bulunan Yermolov’un resminin ve Rus şair Puşkin’in Yermolov’u öven; “Boyun eğ Kafkasya – Yermolov geliyor” sözlerinin yer aldığı afişe, Dağıstanlı ünlü Siyaset Bilimci Ruslan Kurbanov ve Kuzey Kafkasya kökenli birçok insan tepki göstermişti.
Rusya’nın son zamanlarda Yermolov’u ve Kuzey Kafkasya’yı işgal eden generalleri kahramanlaştırma çabalarının, Rus faşizmini yeni nesillerin ruhuna yerleştirmeye çalışarak RF’nu halkları arasında düşmanlığı körüklemeye çalıştığının bir göstergesi olarak görmek yanlış olmaz diyebiliriz herhalde.
Aşağıda yer alan haberde Yemolov Harp Okulu öğrencilerinin nasıl yetiştirildiği, ne gibi vasıflara sahip olmaları gerektiği yazıyor. Çarlık ve Stalin döneminde de bu gibi okulların varmış, ülkenin elitlerinin buralarda yetişiyormuş. Rusya Yermolov’u kahraman olarak görüyor ve onun adını taşıyan okulda yetişenlerin Rus ordusunda iyi bir yer edineceğini düşünüyor. Bir halk başka bir halka büyük acılar çektiren askerini kahraman olarak görebiliyorken, acıları çeken o halklar onu cani, soykırımcı olarak niteleyebilir elbette haklı olarak. Peki halihazırda bu halklardan beraber yaşaması, ülkelerinin aynı federasyon içerisinde yer alması, sosyal, ekonomik, siyasal ortak bir gelecek kurgulanması sözkonusu iken, “sana acılar çektiren benim kahramanımdır” tutumu doğru mudur?
Her halk kendi vatanını sevecek “vatansever elitler” yetiştirmek ister; ancak bu beraber yaşamak zaruriyeti olan halkların hassasiyetine saygı göstermeden olmamalı!
Beraber yaşam kurgusu, içinde etik, adalet, eşitlik, karşılıklı saygı barındırmak zorundadır !

******

Rusya’daki askeri okullarda çocuklar çok küçük yaşlarda silah kullanımını da öğreniyor. Devlet tarafından finanse edilen bu okulların varoluş amacıysa askeri ve vatansever elitler eğitmek.

Bugünün Rusya’sında çocuklarını iyi bir kariyere hazırlamak isteyen anne babalar, çocuklarını ülkedeki 200 harp okulundan birine gönderebiliyor. Kız ve oğlan çocukları bu okullarda, ortaokuldaki normal müfredata ek olarak askeri bir eğitim alıyor. Bu süreci başarıyla atlatabilenleri ise iyi bir gelecek bekliyor.
resim tanımı girin
Marş marş: Rus devleti 2001 yılında gençlerin “vatansever” bir biçimde yetiştirilmesini mümkün kılacak bir eğitim programı üzerinde çalıştı. Askeri okullar ve paramiliter yaz kampları da programın önemli bir kısmını oluşturuyor. Vatansever olmak, harp okulunu başarıyla bitirmeye hevesli çocuklara epeyce katkı sağlıyor.
resim tanımı girin
Rusya’nın güneyindeki Stavropol’da bulunan Yermolov Harp Okulu’nda öğrenciler törenle yeni öğrenim yılına başlıyor. Bu ve bunun gibi okulların Rusya’da tarihi bir geleneği var: Çarlık ve Stalin zamanlarında da ülkenin elitleri buralarda yetiştiriliyordu. Okula giriş sınavıysa oldukça zor: Bu okullarda ülkenin en akıllı ve en çevik çocukları okuyabiliyor.
resim tanımı girin
2002’de kurulan Yermolov Harp Okulu, adını Rus General Aleksey Petroviç Yermolov’dan alıyor. Yermolov, 19. yüzyılda Napolyon’a karşı savaşta topçu birliğini yöneten komutandı ve bugün bir kahraman olarak görülüyor. Onun adını taşıyan okulun mezunlarınınsa Rus ordusunda iyi bir kariyere sahip olmak için şansları oldukça yüksek.
resim tanımı girin
Bir savaş kahramanı olmaya giden yolsa epey çetrefilli. Narin çocuk bedenlerinden güçlü kuvvetli askerler yaratabilmek de sıkı bir çalışma gerektiriyor. O yüzden küçük asker adayları boks ve Asya dövüş sporları öğreniyor ve birkaç günlük eğitim kamplarında dayanıklılıklarını artırıyorlar. Bu resimde de “Rus Şövalyeleri” adını taşıyan askeri-milliyetçi kulübün bahçesindeki çocuklar görünüyor.
resim tanımı girin
Oldukça yorucu vücut çalışmasının yanı sıra silah kullanımı da müfredatın önemli bir kısmını oluşturuyor. Hatta öğrencilerin boş zamanlarında da. Diğer çocuklar yaz kamplarında eğlenmek ve oynamak için bir araya gelirken, Rus yaz kamplarındaysa paramiliter kulüpler olan “Vatanseverler” ve “Rus Şövalyeleri”nin genç üyeleri buluşarak bilgi ve silah paylaşımı yapıyorlar.
resim tanımı girin
Yermolov Harp Okulu’na gelecek vaat eden kız öğrenciler de kabul ediliyor. Okulun kız öğrencileri de aynı erkek sınıf arkadaşları gibi savaş eğitimlerine katılıyor ve olası bir savaş halinde davranış biçimleri teste tabi tutuluyor. Bunların arasında hendek kazımı ve ormanda hayatta kalmak gibi dersler de var. Sözün özü, hayatın ciddiyeti burada gerçekten de çok küçük yaşlarda başlıyor!
resim tanımı girin
Yermolov’da öğrenim gören genç harp okulu öğrencilerinin okulu bitirebilmek için fit, akıllı ve cesur olmaları gerekiyor. Mesela birçok ebeveynin çocuklarına yasaklayacağı muhtemel bir hobi, burada müfredatın bir parçası: Paraşütle atlama. Nihayetinde bunun da askeri yaşamının bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor.
resim tanımı girin

Kaynak: haberrus.com

Share Button

Yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
Loading...